projektowanie www
  wołów audyty energetyczne
  wypożyczalnia kajaków
  szlakodry.pl
 
zielony-"Leśne Wydmy"

Oznakowany w terenie kolorem zielonym. Rozpoczyna się przy dworcu PKP, skąd należy za przejazdem kolejowym skręcić w prawo, dojechać do ulicy Ścinawskiej i wybrać kierunek na Ścinawę.
Ok. 1 km za miastem szosa przecina się z rzeczką Juszka będącą jednocześnie granicą Parku Krajobrazowego Doliny Jezierzycy. Rozciąga się tutaj rozległy użytek ekologiczny o pow. 140 ha obejmujący podmokłe łąki w dolinie Juszki i jej dopływu Mojęcickiej Strugi. Powołano go dla ochrony rzadkich gatunków roślin jak : krwawnik kichawiec, stoplamek szerokolistny, rutewka wąskolistna, tarczyca oszczepowata oraz takich ptaków jak : derkacz, bekas, jarzębata. Cenne biotopy łąkowe obecnie w Polsce zanikają i zachowanie tak dużego kompleksu jest rarytasem przyrodniczym. To właśnie tutaj realizowany jest od 2004r. projekt pod nazwą „Czarna owca” polegający na odtworzeniu dogodnych warunków lęgowych dla derkacza poprzez wypas owcy wrzosówki, a jednocześnie przywrócenie naszemu krajobrazowi tej rodzimej i bardzo efektownie wyglądającej rasy. Stado liczy ok. 300 sztuk.Ok. 3 km za miastem szlak skręca na wysokości leśnego parkingu w lewo i od tego momentu prowadzi aż do Dębna leśnymi drogami malowniczych krajobrazie niemal górskim. Jest to fragment łańcucha malowniczych wydm śródleśnych o długości 13 km, znajdujący się w południowej części Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy. Silnie pofałdowany teren porasta bór sosnowy z obfitymi jagodziskami. Szczyty wydm porośnięte są kępami borówek brusznic o czerwonych jagodach, natomiast niżej rosną łany borówek czernic, czyli „czarnych jagód”. Pośród sosen zwracają uwagę przestoje starych dębów bezszypułkowych. Przy piaszczystych drogach rosną sosny o bajecznie powykręcanych, odkrytych korzeniach. Te piaszczyste okolice zamieszkuje charakterystyczna fauna owadów, jakj: trzyszcz, szczerklina, siwoszek. Ambitniejsza wersja szlaku prowadzi przez największe wzniesienia i jest to wersja tylko dla posiadaczy rowerów typu górskiego.

Okolice Dębna to prawdziwe zagłębie rybackie. Znajdują się tutaj aż trzy duże kompleksy stawów rybnych otoczonych od południa wilgotnymi lasami. Prawdziwe królestwo ptaków wodnych, żurawia i ptaków drapieżnych. Dla turystów przygotowano na zielonym szlau kilka miejsc postojowych>.

Od Dębna szlak prowadzi drogą asfaltową pośród sosnowego boru w kierunku Tarchalic. Jest to co prawda spokojna droga, ale właśnie ten spokój może być przyczyną nieuwagi, a tymczasem jeżdżą tu samochody i to często bardzo szybko. Przy tablicy informacyjnej szlak „Leśnych wydm” kończy się na styku z niebieskim „Szlakiem Odry„.300 m stą znajduje się szkółka leśna, a w jednym z budynków stworzono Izbę Edukacji Ekologicznej – Izbę Edukacji Ekologicznej funkcjonującą jako zielona szkoła, miejsce zlotów i spotkań z przyrodą. Sama szkółka jest największą tego typu w powiecie wołowskim i wygląda jak kolorowy ogród. Atrakcją jest funkcjonujące tutaj „sanatorium” dla rannych, dzikich zwierząt, które w spokoju dochodzą do zdrowia i zostają wypuszczane na wolność. Jest to ogrodzony obszar o pow. Ok. 3 ha.

Szlak ma wybitne walory krajobrazowo-przyrodnicze przez co doskonale nadaje się dla celów rekreacyjnych.

 

warunki lokomocyjne :

Szlak zielony prowadzi w większości drogami gruntowymi których nawierzchnia jest stosunkowo stabilna. Drogi są szerokie i bardzo urozmaicone – od piaszczystych po szutrowe. Bez względu na pogodę rower terenowy radzi tu sobie doskonale.

Potencjalne miejsca biwakowe :

Przy szlaku istnieją aktualnie tylko 2 miejsca nadające się wprost do tego celu przy rybackich gospodarstwach agroturystycznych w Dębnie. W jednym z nich jest zapewniony dostęp do wody pitnej, można też skorzystać z oferty spożywczej.

W Dębnie znajduje się sklep spożywczy 
Webmaster: Jacek Kosmalski
Wejść: