projektowanie www
  biuro projektowe
Wołów nithael777
 
  szlakodry.pl
 
"Szlakiem Odry" do Bałtyku

Od Wrocławia po Zalew Szczeciński i dalej nad Bałtyk można już swobodnie podróżować rowerami oznakowanym, turystycznym „Szlakiem Odry”.

Jest to wybitnie przyrodniczy szlak czym wyróżnia się spośród wielu innych szlaków europejskich. Stanowi on doskonałą propozycję dla ludzi aktywnych i świadomych swojego miejsca w przyrodzie, ceniących swoje zdrowie i nie szukających cywilizacyjnych luksusów. Turyści wyposażeni w porządny rower i dobry sprzęt turystyczny ( sakwy, namiot, śpiwór, sprzęt biwakowy) poradzą sobie w każdej sytuacji i bez trudu znajdą miejsce na biwak.


Po drodze jest kilka schronisk turystycznych, gospodarstwa agroturystyczne niemal w każdej wsi, a także zorganizowane pola namiotowe i proste pola biwakowe. Baza noclegowa i gastronomiczna to temat płynny i dopóki na całej długości Odry nie powstanie zwarta sieć tzw. zielonych punktów (na mapie kolor żółty) tj. całorocznych schronisk turystycznych o podstawowym standardzie, to improwizowanie pozostaje podstawową metodą. Mamy wielką nadzieję, że w miejscowości Lubiąż powstanie za 2-3 lata kolejny „zielony punkt” w obszarze zespołu pocysterskiego. Pomysł zaakceptował lokalny samorząd Gminy Wołów oraz właściciel obiektu tj. Fundacja Lubiąż. Idea tworzenia sieci „zielonych punktów” to pomysł Klubu Przyrodników z województwa lubuskiego, którzy już zdołali zrealizować je na swoim obszarze. Ogólnie rowerowy „Szlak Odry” należy podzielić na odcinki wojewódzkie :

 • dolnośląski ( Wrocław – Głogów )
 • lubuski ( Głogów – Kostrzyń )
 • zachodniopomorski ( Kostrzyń – Szczecin )
Odcinek dolnośląskiDobrze oznakowany na całej długości. Rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Leśnicy pod Wrocławiem, kończy za Głogowem, gdzie styka się z odcinkiem lubuskim. Od Brzegu Dolnego szlak prowadzi po obu stronach Odry, a zmieniać je można na mostach w Brzegu Dolnym, Lubiążu, Ścinawie i Głogowie, lub przeprawach promowych w Brzegu Dolnym, Chobieni i Chocianowie. Odcinek niezwykle atrakcyjny przyrodniczo i historycznie ze względu na piękne lasy łęgowe starorzeczy oraz zabytki Wrocławia iGłogowa oraz klasztor cysterski w Lubiążu. Baza noclegowa oparta jest na gospodarstwach agroturystycznych we wsiach i

mniejszych miejscowościach, hotelach w miastach i dużej liczbie ciekawie położonych pól namiotowych. Na szlaku wybudowano kilka wygodnych wiat turystycznych. Większość dróg ma nawierzchnię szutrową o dość dość dobrej jakości. Kilka kilometrów prowadzi po wale przeciwpowodziowym. Po drodze jest wiele ciekawych ścieżek przyrodniczych wokół rezerwatów przyrody i użytków ekologicznych:
 • "Zielone Łąki" w Miękini
 • "Lubiąż"
 • "Wokół rezerwatu Odrzyska"
 • "Łęgi okolic Dziewina"
 • "Ścinawskie Bagna"
 • "Ujście Jezierzycy"
 • "Bieliszowska Kropla"
 • "Chełm"
 • "Orsk"
 • "Łęgi Golkowsko-Bolkowickie"
 • "W ujściu Baryczy"

Odcinek lubuski:W czerwcu 2004 r dokonano otwarcia kolejnego fragmentu rowerowego „Szlaku Odry” Maszewo- Kłopot – Owczary- Słubice- Kostrzyń – Słońsk o długoci ok. 80km. Jest to wspólna inicjatywa Gminy Cybinka, Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze, Polskiego Klubu Ekologicznego i Koła Przyrodników ze Świebodzina. Na podstawie porozumienia pomiędzy grupami partnerskimi działajacymi na styku województw dolnośląskiego i lubuskiego szlak jest oznakowany dokładnie tak samo jak na odcinku Wrocław-Głogów i wykorzystuje identyczne logo. Jest to gwarancja, że w przyszłości na całej długości rzeki Odry (do Bałtyku) Szlak Odry będzie postrzegany jako zwarty produkt turystyczny.. Gmina Cybinka jest bardzo dobrym przykładem inwestowania w zrównoważoną turystykę,
która już w tej chwili pomimo nie funkcjonowania Szlaku Odry na całej długości ( na odcinku Głogów - Maszewo prace projektowe dopiero się rozpoczęły) przynosi wymierne efekty w postaci zysków z obsługi ruchu turystycznego. „Zielone punkty” w Kłopocie i Owczarach oferują ok. 50 miejsc noclegowych na Szlaku Odry, a oprócz tego do dyspozycji turystów jest kilkadziesiąt rowerów terenowych i świetne programy edukacyjne. Ludność miejscowych wsi coraz bardziej zainteresowana jest świadczeniem usług gastronomicznych. Wieś Kłopot wyróżnia wyjątkowa na skalę kraju koncentracja gniazd bociana białego. W kwietniu 2003r. otwarto tutaj muzeum Bociana Białego. W Owczarach natomiast powstało Muzem Łąki prezentujące w interesujący sposób wszystkie zagadnienia związane z przyrodą łąk, w szczególności zaś specyfikę tzw. łąk kserotermicznych. Coroczne „Letnie Dni Łąki” przyciągają do Owczar prawdziwych pasjonatów przyrody i dobrej zabawy.
Trasa szlaku od miejscowości Kłopot prowadzi bardzo dobrymi drogami


 

przeciwpowodziowym, o nawierzchni betonowej ( płyty i kostka ) oraz szutrowej. Te ostatnie są wykonane wraz z podwyższeniem wału przeciwpowodziowego na odcinku Słubice-Kostrzyń. Brak zadrzewienia powoduje nieograniczona widoczność na stronę polską i niemiecką. Atrakcję za Kłopotem stanowią ruiny betonowego mostu na Odrze, zburzonego po II wojnie światowej przez armię radziecką. Bardzo dobrze rozwiązany jest przejazd przez Słubice."Szlak Odry" w wersji jaką przedstawiamy na mapach poniżej jest przez nas dwukrotnie pokonany podczas wyprawa rowerowych w 2003r i 2005r. Rozwój szlaku wciąż nie jest zadawalający ponieważ nie przybywa znacząca baza noclegowa o standardzie "zielonego punktu". Jednak z naszych informacji wynika, że najbliższe lata dzięki uruchomieniu funduszy europejskich na rozwój trurystyki na obszarach cennych przyrodniczo a nie doinwestowanych przemysłowo będą przełomowe. Ekoturyści oczywiście nie boją się drobnych trudów takich jak spanie pod namiotami więc im z całą pewnością podróż wzdł€ż Odry będzie się bardzo podobać. Na trasie jest całkiem sporo nieźle przygotowanych pól biwakowych, a przede wszystkim masa atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Miejsca zaznaczone na mapie kółkami są właśnie takimi sprawdzonymi biwakami.


 
Webmaster: Jacek Kosmalski
Wejść: